هفته مسئولان حافظ ناظری شهرام ناظری تور کنسرت ناگفته

هفته: مسئولان حافظ ناظری شهرام ناظری تور کنسرت ناگفته شهرام ناظری حافظ ناظری تبریز سالن کنسرت

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری روایت قومیت‌های متفاوت از آشتی و میانجیگری ، خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل

مهمان امشب برنامه ماه عسل از قومیت‌های متفاوت کشور بورند که از آشتی، صلح و سازش و میانجیگری‌ها در مناطق متفاوت گفتند.

روایت قومیت‌های متفاوت از آشتی و میانجیگری ، خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل

خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل/ روایت قومیت های متفاوت از آشتی و میانجیگری

عبارات مهم : مهمان

مهمان امشب برنامه ماه عسل از قومیت های متفاوت کشور بورند که از آشتی، صلح و سازش و میانجیگری ها در مناطق متفاوت گفتند.

به گزارش سرپوش، برنامه امشب ماه عسل احسان علیخانی با حضور مهمانانی متفاوت روی آنتن رفت.

روایت قومیت‌های متفاوت از آشتی و میانجیگری ، خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل

برنامه امشب ماه عسل ۹۷ با حضور هفت مهمان شیعه و سنی از بندرترکمن، سنندج، لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کردستان و سیستان و بلوچستان با سرآمد صلح و سازش روی آنتن رفت.

موسوی از خوزستان

آخوندمیرزاده از آقلعه استان گرگان

مهمان امشب برنامه ماه عسل از قومیت‌های متفاوت کشور بورند که از آشتی، صلح و سازش و میانجیگری‌ها در مناطق متفاوت گفتند.

هرمز قلی پور از کوهرنگ چهارمحال و بختیاری

مهدی اسلام… سنندج

دهقان امام جمعه شهرستان خاش از سیستان و بلوچستان

حسین زاده از خاش سیستان و بلوچستان

کدخدا شاهرضا میگوند لرستان

روایت قومیت‌های متفاوت از آشتی و میانجیگری ، خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل

مهمان از چهار محال و بختیاری:

بیش از ۹۲۰۰ تا ۹۳۰۰ پرونده به ما ارجاع شد و توانستیم بالای دو هزار فقره قتل را به صلح و سازش رسانده ایم. در عشایر بختیاری طلاق را بد می دانند در ۱۵ سالی که در امر سازش فعالیت می کند فقط دو تا سه مورد طلاق اتفاق افتاده هست. در دعواهایی که به ما ارجاع داده می شود به ما فحش و ناسزایی هم می گویند ولی ما کار خود جهت ایجاد صلح انجام می دهیم. از سال ۸۲ در امر صلح و سازش فعالیت می کنم.

مهمان امشب برنامه ماه عسل از قومیت‌های متفاوت کشور بورند که از آشتی، صلح و سازش و میانجیگری‌ها در مناطق متفاوت گفتند.

مهمان ترکمن گفت خدا رو شکر ما دعوای طایفه ای نداریم و بیش از ۸۰ درصد دعواها حل شده است و بسیاری از نزاع ها قبل از اینکه به دادگستری برسد حل و فصل می شود حتی مورد بودهکه جهت دعوای قتل پرونده ای تشکیل نشده است.

موسوی از خوزستان گفت هر یک از قوم ها مانند یک گل هستند که از کنار هم قرار گرفتن دسته گلی را تشکیل می دهند که تفرقه ای با هم ندارند مردمانی مهمان نواز و صلح دوست هستند.

روایت قومیت‌های متفاوت از آشتی و میانجیگری ، خلاصه قسمت سیزدهم برنامه ماه عسل

شب و روزی جهت عشایر که ایجاد صلح می کنند معنا ندارد و ۵۰ پرونده را به صلح و سازش رسانده ایم. چند شب پیش در دعوای دو طایفه که دو تن کشته شدند، سر بزنگاه همراه با شیوخ و سادات به منزل مقتول رفتیم و درخواست آتش بس کردیم. در پیمانی که بین دعواها ایجا می شود دیگر این گره آشتی باز نمی شود.

۲۵۰ اختلاف خانوادگی را حل کردیم و هر لحظه مدافع حق هستیم. یکی از پرونده ها که از سال ۵۳ باز شده است دادگستری به ما محول کرد و در این پرونده که ۴ نفر کشته شده است بودند؛ باتوجه با گذشت وقت خواهان را خواندیم بدون دیه این پرونده حل شد و آوای آن در دادگستری پیچید.

نماینده مردم کردستان گفت حتی یک مورد نزاع در کردستان نداشته ایم مگر دعواهای لفظی مختصری که در حدود ۳۸ توانستیم پرونده را به صلح و سازش برسانیم. در هیچ موردی پیش نیامده که صاحبان حق به ما توهین کنند حتی اگر با صلح مخالف بوده باشند. روحیه گذشت و فداکاری در کردستان مثال زدنی است و البته این روحیه مسبوق به سابقه است.

مهمان حضور یافته در ماه عسل از خاش گفت: مباحث خانوادگی و نزاع های خشونتی از جمله پرونده هایی است مورد صلح و سازش قرار می دهیم؛ در سیستان و بلوچستان به علت اینکه مردم میل به صلح و سازش دارند تلاش می کنند پرونده ها دا از جمله های خشونت تند را قبل از ارائه به دادگستری بین بزرگان مطرح کنند و در نهایت بتوانند به صلح و سازش برسانند.

دیگر مهمان حضور یافته در برنامه از خاش نیز گفت: خاش نیز ظرفیت صلح و سازش را دارند و زیاد به علما و سردمداران معتمدین مراجعه می کنند و از ضررهای احتمالی پیشگیری خواهد شد. در یکی از پرونده ها یک زوج که به مدت دو سال از هم جدا بودند لب مرز طلاق بودند و ما در یک هفته توانستیم زوجین و پدر و مادر زوجین با اشک شوق رضابت این دعوا را اعلام کردند و به زندگی یکسان خود ادامه دادند. در اکثر پرونده ها برادران تشیع به خاص مسئولان بررسی و حل می شود.

کدخدای حضوریافته در برنامه از لرستان گفت: مردمان لرستان باگذشت و غیور و نسبت به بزرگترها بسیار ادای احترام می کنند. حتی در دعواهایی پبش آمده که ما را کتک زده اند ولی ما تمام تلاش خود را جهت سازش کردیم و توانستیم این پرونده را به صلح و خوشی برسانیم.

مجری ماه عسل راجع به شیوه این صلح و سازش پرسید.

مهمان حضور یافته در برنامه ماه عسل از چهار محال و بختیاری ادامه داد:

ما ازدواج ها را ساده کرده ایم و مهریه های هزارتایی را به ۱۱۴ سکه کم کردن داده ایم.

مهمان خاش گفت: شخص اصلاح کننده در ابتدا خود باید شخص مون ک باخدا و اهل سازشی باشد تا بتواند سازش ایجاد کند. مهمان سنندج گفت: کسانی که گذشت می کنند و دعوا را به صلح ختم می کنند از یک شوق و لطافت روح برخوردار می شوند که قابل وصف نیست.

مهمان خاش گفت: در تصادفی که در مازندران پیش آمده بود و در این سانحه که یک مازندرانی باعث فوت تازه عروس می شود، با خانواده به خوزستان می روند که دیه دهند ولی خانواده عرب خوزستان اعلام می کنند که دیگر نیاز به دیه نیست و شما فقط هر خوزستانی به مازندران آمد از او میزبانی کنید.

پاسخ: کدخدای لرستانی گفت: در صلح و سازشی که بعد از دعوا رخ می دهد بازوهای طرف های دعوا و کدخدا را به یکدیگر گره می زنند و بعد از آشتی این گره را می کنند و مهمانی دو سه هزار نفری با گوشت بره می دهند.

مهمان سیستان: این گردهمایی جهت صلح باعث جلب توجه طرف دعوا می شود و دلگرمی مورد نیاز را جهت صلح و خوشی ایجاد می شود.

میزان

واژه های کلیدی: مهمان | مهمانی | پرونده | برنامه | بختیاری | خوزستان | کردستان | دادگستری | سیستان و بلوچستان | چهارمحال و بختیاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs